Niewiele osób wie, że gotowe produkty, takie jak sianka i suszone zioła, można z powodzeniem podawać lądowym żółwiom. Są one bardzo chętnie jedzone przez te roślinożerne gady. W sezonie zimowym, kiedy brak jest świeżych roślin, siano, wybrane zioła oraz liście roślin mogą być podstawą diety. O tych produktach nie należy jednak zapominać również podczas letnich miesięcy, kiedy wprawdzie świeżych roślin jest dostatek, ale suszonymi produktami można doskonale urozmaicać dietę. Trzeba pamiętać, że nie zawsze jest łatwo zaopatrzyć się w trawę i rośliny, które można bez ryzyka podawać w lecie żółwiowi -należy unikać sąsiedztwa ruchliwych dróg, miejsc, które mogły zostać nawożone środkami chemicznymi, trawników obleganych przez psy (ze względu na pasożyty) itp.

LISTA PRODUKTÓW SZCZEGÓLNIE POLECANYCH dla żółwi lądowych z rodzaju Testudo (czyli głównie greckich, stepowych, mauretańskich, obrzeżonych), mogących być podstawą diety w okresie, gdy brak tych roślin w stanie świeżym. W lecie powinny być ważnym uzupełnieniem diety:

- Sianko z ziołami
- Sianko miętowe
- Sianko melisowe
- Mniszek lekarski (mlecz)
- Pokrzywa suszona
- Babka lancetowata suszona
- Babka szerokolistna suszona

LISTA PRODUKTÓW POLECANYCH, mogących być jednym z głównych składników diety:

- Liście truskawek
- Liście poziomki
- Liście jeżyn
- Nagietek suszony
- Liście malin

LISTA PRODUKTÓW POLECANYCH JAKO DODATEK W DIECIE

- Liście porzeczki czarnej
- Krwawnik

Żółwie należą do zwierząt trudno zmieniających dietę. Dlatego też na początku należy mieszać pokruszony susz z dotychczasowym pokarmem, stopniowo zwiększając udział suszu. Także 2-3 dniowe przegłodzenie zwierzęcia pozwoli mu szybciej zaakceptować nowy pokarm.

Za pomoc w przygotowaniu materiału serdecznie dziękujemy Panu doktorowi Robertowi Maślakowi z Instytutu Zoologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.